Wednesday, April 30, 2008

disappointment

i purchased some cookie dough from the neighbor kids about 6 weeks ago. i thought that was an exceptionally long time to wait for incredibly expensive, prepackaged cookie dough. normally, i go to great lengths to avoid buying things that the local urchins are peddling, but in this case i softened. i need to be a good neighbor and i thought $12.00 would buy some pretty fantastic cookie dough. seriously, for 12 bucks it should have been laced with crack! when the cookie dough finally arrived i ripped open the plastic and grabbed a spoon(it had been a while since we had had sweets in our house. like a whole 24 hours). to my dismay i discovered that we had not been sold cookie dough, but i big cow patty in a tub. completely unappetizing. i ate some anyway hoping that perhaps gross looking was the new delicious, you know, sort of european. no. not at all. it was only tolerable when it was baked in cookies. next time i'll save my discretionary cash on something that i know will taste great. in the future i will just pretend i'm not home when the neighbor kids are out selling their wares to raise money for our schools that are actually supported by my property taxes. what, taxes not enough? they want my blood too? i digress. the sweetest taste will be hiding on the floor of my kitchen next time they come around.

4 comments:

Lachelle, Rob & Eliza said...

I usually pretend I'm not home for the neighbor kids also! Although I did notice that we don't even get girl scout cookies in our neighborhood - now that is a SHAME!

I actually bought some expensive cookie dough from my nephew during a fundraiser drive but it turned out to be pretty good. I was impressed!

Rachel said...

I share in this tragedy. I got suckered into buying the $12 cookie dough from my sister-in-law's kids. And...not good. The tub is still in my fridge, don't you find it a little alarming that it can not be refrigerated for up to three months? What do they put in there?
Do you remember the $1 delicious candy bars we used to sell for school? You could get Crunch, Caramel or Almond? I would buy cases of those now if someone came to my door.

Livin' Single said...

this is the funniest blog you have ever posted. fyi.

Salt H2O said...

I just give the kids $3 bucks cash and call it good.